Friday, 1 July 2016

Jak stworzyć plac zabaw z budżetu obywatelskiego?



Na twoim osiedlu nie ma placu zabaw ani innego miejsca, na którym można spędzać czas z dziećmi? Najwyższy czas to zmienić. Są na to różne sposoby. Można udać się do zarządcy terenu, by zdecydował się na tego typu inwestycje. Coraz częstszym pomysłem jest też budżet obywatelski. Jak to działa?

Kto może korzystać z programu?

Z programu może korzystać praktycznie każdy mieszkaniec danego powiatu lub gminy, który ma ukończone 18 lat. To dodatkowe środki publiczne udostępnione dla mieszkańców, bo to właśnie oni wiedzą, czego im najbardziej potrzeba. Jeśli na co dzień zamieszkują w danym miejscu, to znają jego mankamenty i silne strony, których z pozycji władzy centralnej nie zawsze można dostrzec. To powoduje, że powstała idea budżetu obywatelskiego. To coraz popularniejszy program, z którego można skorzystać. Ze środków co roku powstaje cała masa inwestycji: od siłowni w plenerze przez siłownię, po innego rodzaju inwestycji. Coraz popularniejszy jest plac zabaw z budżetu obywatelskiego, a zwłaszcza, że w wielu miejscach nie ma przestrzeni do zabaw dla najmłodszych. Są wprawdzie przestarzale obiekty, ale na nie lepiej nie posyłać pociech, bo taka zabaw może skończyć się tragicznie. Nie mamy gwarancji, że skorodowane elementy nie pękną w kluczowym momencie, a dziecko z nich spadnie. W takiej sytuacji należy szukać pomocy i środków różnymi kanałami. Jednym z nich jest budżet obywatelski.

Jakie formalności należy spełnić?

Załatwienie środków z budżetu obywatelskiego może wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości jednak nie jest wcale takie straszne. Trzeba tylko pilnować terminów, bo plac zabaw z budżetu obywatelskiego to inwestycja wieloetapowa. Procedury nie są takie same. W zależności od gminy można liczyć na różną ilość środków, inne są tez wymagania formalne i etapy kwalifikacji. Zasady są jednak wszędzie podobne. W pierwszym etapie należy złożyć wniosek pobrany ze strony www lub też z siedziby magistratu. Jeśli dokumenty wraz z załącznikami przejdą pozytywnie wstępną weryfikacje, projekt zostanie poddany pod glosowanie. Może na niego oddać głoś każdy, kto jest zameldowany w danym mieście. Im większa ilość głosów zdobędzie dany projekt, tym większa szansa na jego realizację. Cała procedura trwa wprawdzie kilka tygodni, jednak warto się tym zająć, bo to skuteczny sposób na inwestycje w mieście. Ze środków powstaje wiele cennych rzeczy, których brakuje lokalnej społeczności, a place zbaw to zaledwie jedna z nich.

PODOBNE WPISY

----------------------------

http://f.kafeteria.pl/temat/f10/jak-to-przetrwac-jak-reagowac-bunt-25-latka-p_6501150

http://forumreklamowe.net/temat-Pytanie-o-budow%C4%99

http://www.lobuziak.pl/showthread.php/4585-PRAWDZIWA-kraina-dzieci%C4%99cych-zabaw!?p=78062#post78062

http://expertbudowairemont.pl/forum/index.php?topic=476.msg5293#new

http://f.kafeteria.pl/temat/f10/baaaardzo-ruchliwe-dziecko-p_6471818

No comments:

Post a Comment